Kur klausyti muzikos legaliai: TOP 3 pagal žinomus Lietuvos melomanus

„Nežinau tokių“, „nemoku naudotis“, „tikriausiai labai brangu“, „matyt, ten nerasiu savo mėgstamų atlikėjų“ – taip dažniausiai teisinasi tie, kurie muzikos kūrinius siunčiasi iš nelegalių tinklapių, o legalių muzikinių platformų vengia. Tam, kad sugriautų šiuos mitus, trys žinomi melomanai dalinasi savo mėgstamų muzikinių platformų TOP 3 ir sako, kad jomis naudotis yra lengva ir patogu.

Daina Dubauskaitė, puslapio dubauskaite.lt įkūrėja

„Bandcamp“

Šiai platformai teikiu pirmenybę dažniausiai dėl to, kad ji pati man „pasisiūlo“ – pažindindamasi su naujais ar senais, bet neatrastais atlikėjais vis čia užklystu. Ne kartą teko, paklausius norimą singlą ar albumą, pasitikėti automatinėmis rekomendacijomis bei tikrai nenusivilti. Dar čia užsuku pirkti fizinių laikmenų, plokštelių arba kasečių. Patinka platformos minimalumas, čia nėra nieko nereikalingo, labai patogus pirkimo procesas, be to, žinau, kad labai mažas atstumas iki atlikėjo, tai yra, jis iš manęs uždirba pakankamai daug.

„Mixcloud“

Dažniausiai čia klausausi įvairių radijo laidų, esu skaitmeninės stoties NTS gerbėja. Patinka, kad dažniausiai būna įkelti kūrinių sąrašai, taigi galiu patogiai pasitikrinti, kas groja.

„YouTube“

Suprantu, kad toli gražu ne viskas šiame puslapyje yra legalu ir įkelta su autorių žinia, todėl pasitikrinu, ir, jei įmanoma, klausau pačių muzikantų įkeltos muzikos. Tikrai labai paprasta ir patogi platforma, be to, joje yra absoliučiai visko, todėl didžiausi atradimai man dažnai vyksta būtent čia. Norėtųsi, kad galima būtų nesijaudinti dėl to, ar byra pinigai atlikėjams, ar ne.

Valdas Lopeta, muzikos apžvalgininkas, puslapių „Gintariniai Akiniai“ ir „Ghost Note“ bendraautorius

„Spotify“

Tai buvo mano pirmoji išbandyta legali muzikos platforma ir tuo pačiu – meilė iš pirmo žvilgsnio. Pradėjęs naudotis nemokama versija, greitai tapau „Spotify Premium“ vartotoju – tai buvo principinis sprendimas. Tiesiog, buvau pasiilgęs galimybės išmesti tuos visus mp3 velniop ir pagaliau turėti didžiąją dalį savo mėgstamos muzikos vienoje patogiai prieinamoje vietoje. Man nėra problemų už tokį sprendimą susimokėti po kelis eurus per mėnesį ir tą jau sėkmingai darau kelerius metus. „Spotify“ man labiausiai patinka dėl milžiniško pasirinkimo ir gudrių algoritmų, kurie pagal mano klausymosi istoriją gana tiksliai atspėja muzikinius pomėgius bei nuolat rekomenduoja paklausyti naujų įdomių grupių. Kadangi esu nišinių, sunkiau surandamų muzikos stilių mėgėjas, šis „Spotify“ privalumas tampa dvigubai svarbesnis.

„Bandcamp“

Jau kelerius metus esu įnikęs į vinilų kolekcionavimą. Šita manija mane atvedė į „Bandcamp“ platformą, kuri greitai tapo antruoju muzikos klausymosi įrankiu. Tiesa, jei „Spotify“ daugiausiai naudoju kasdieniniam mėgstamos muzikos klausymui, tai „Bandcamp“ yra medžioklės plotai. Muzikos naujovės čia yra patraukliai pristatomos, labai paprasta naršyti atskirų žanrų bibliotekas, išsisaugoti labiau patikusias. Smagu, kad dažniau klausant kurį nors albumą, sistema pati pradeda tave skatinti jį įsigyti, o tą padaryti galima tiesiai iš atlikėjų. Tokiu būdu „Bandcamp“ tampa patogus tarpininkas ir nekaltą pasižvalgymą neretai paverčia vinilų kolekcijos papildymu ir smagiu susirašinėjimu su grupės nariais.

„Pakartot“

Turiu paminėti ir lietuviškos legalios muzikos platformą. Pastaruoju metu čia esu retesnis svečias, bet kai aktyviai rašydavau muzikos bloguose, „Pakartot“ buvo tikras lobynas. Čia apsilankius atsiskleidžia labai daug jausmų ir emocijų. Kartais nostalgija, radus vaikystės hitus, kartais neviltis, pamačius, kas yra šių dienų populiariausios dainos, kartais juokas, atradus kokį nors ambicingą nesusipratimą, o kartais džiaugsmas, netikėtai susipažinus su iki šiol dar negirdėtu, bet labai įdomiu lietuvišku kolektyvu.

Vaidas Voronavičius, festivalio „Devilstone“ kūrybos vadovas

„YouTube“

Savo patogumu ir dydžiu „YouTube“ man yra muzikos platforma numeris vienas. Itin patinka „Up Next“ skiltis, kuri matoma pagrindiniame puslapyje. Tad norint ieškoti panašių atlikėjų, tau nereikia peršokti kažkur kitur, tu viską matai vienoje vietoje. Į „YouTube“ dažniausiai einu dėl konkrečios dainos ar muzikos klipo. Taip pat, ieškant naujos muzikos, išskirtinai naudoju tik šią platformą.

„Spotify“

Antra pagal dažnumą naudojama muzikos platforma. Čia man patinka bent keletas dalykų. „Discover Weekly“ – pagal mano klausomą muziką sudarytas kassavaitinis grojaraštis. Kartais prašauna, kartais nustebina, bet tai puikus pasirinkimas kai tiesiog norisi tiesiog bet ko. Stebėti ir matyti ką klauso tavo draugai – puikus įrankis. Dar man patinka „Ralated Artists“ kategorija prie atlikėjų – galima greitai atrasti panašios muzikos į tavo mėgstamą. Bet svarbiausias šioje platformoje yra muzikos valdymo modelis: vienu ar dviem paspaudimais tu išsisaugoji savo mėgstamą dainą arba albumą, patogiai įsikeli kūrinius į grojaraščius, juos gali sudarinėti viešus arba privačius. „Spotify“ platformoje klausomą muziką valdyti yra labai paprasta.

„Bandcamp“

Retai ir epizodiškai naudoju šią platformą. Dažniausiai čia ateinu dėl vieno konkretaus atlikėjo. Ir dažniausiai tai būna nišinis vardas, kurio nerandu „YouTube“ arba „Spotify“.