Esame didžiausi internetiniai piratai Europoje: lietuviai turi savų pasiteisinimų

Dar spalio mėnesį Lietuvą apskriejo žinia, kad Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti dvi nelegaliai filmus ir kitus kūrinius parsisiųsti leidusias populiarias svetaines – filmai.in ir torrent.ai. Ilgai netrukus buvo galima pamatyti ir nelegalių svetainių atstovų reakciją – tokie veiksmai nieko nepakeičia ir jiems tik kelia juoką. Iš tiesų, 2020 metų sausio mėnesį patikrinus svetainę filmai.in tenka suprasti, kad piratavimą sustabdyti sunku – svetainė ir toliau sėkmingai veikia.

Turi aibę pasiteisinimų Priežasčių, kodėl žmonės piratauja gali būti įvairių. Savo ruožtu Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA 2019 metais atliko gyventojų apklausą. Kaip informuoja „AGATA“ direktorės pavaduotojas Mindaugas Budvytis, tai tyrimų kompanijos „Spinter“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 1000 Lietuvos gyventojų nuo 15 iki 64 metų.

Tyrimas parodė, kad egzistuoja 8 pagrindinius pasiteisinimams naudojamus piratinių tinklapių mėgėjų argumentus:

  1. Vogti yra pigiau. Net 39 proc. „AGATA“ apklaustųjų teigia, kad jiems patinkantys kūriniai yra prieinami legaliai, tačiau kainuoja per brangiai. Tik vienas procentas apklaustųjų sutiktų mokėti daugiau nei 10 eurų per mėnesį už legalų turinį, o 19 proc. iš viso nemokėtų.
  2. Muzika, filmai ir knygos turi būti nemokami. 34 proc. apklausos dalyvių mano, kad visi Lietuvos ir užsienio autorių sukurti kūriniai turi būti nemokami.
  3.  Aš nežinojau, kad vagiu turinį. Tai nėra vagystė. Apie 12 proc. apklaustųjų nemano, kad piratavimas yra vagystė.
  4. Nereikia laukti. 11 proc. respondentų piratauja, nes nori kūrinius gauti greitai.
  5. Kūrėjai ir taip turi daug pinigų. Apie 10 proc. apklausoje dalyvavusių teigė, kad kūrėjai ir taip turi daug pinigų, todėl dėl vieno kito parsisiųsto filmo ar muzikos albumo jie nenukentės.
  6. Visi taip daro. Net 6 proc. apklaustųjų piratauja, nes tai daro visi jų aplinkiniai.

Skaitykite daugiau Delfi.lt